مجازات فحاشی مبحثی است که در این مقاله قصد بررسی آن را داریم.

در شرایط فعلی که مردم جامعه آستانه ی تحملشان به خاطر مشکلات زندگی پایین آمده، ممکن است کوچکترین کلمه ای توهین محسوب شده و فرد بخواهد با استناد به آن ها اعاده ی حیثیت نماید و شخص توهین کننده را طبق قانون مورد پیگرد قانونی قرار بدهد. ما در این مقاله به بررسی مجازات فحاشی می پردازیم.

تعریف توهین

توهین به معنی سبک کردن، خوار نمودن و خفت است. طبق قانون دو نوع توهین داریم:

  • توهین ساده: هر چند این نوع توهین وصف مجرمانه ای دارد ولی چندان شدید هم نیست.
  • توهین مشدد: قانونگذار در بعضی موارد اعتبار مقام های مختلف کشور را گرامی داشته و توهین و اهانت به این اشخاص را مشمول مجازات خود قرار می دهد. این افراد شامل:
  • بنیانگذار کشور
  • مقام معظم رهبری
  • توهین به کارکنان مشاغل خاص
  • کارمندان دولتی
  • مقامات سیاسی خارجی

مجازات توهین و فحاشی از لحاظ قانون

هر فردی که به قصد ضرر رساندن به غیر و یا تشویش اذهان عموم با نامه و یا مراسلات یا شکواییه یا گزارش یا عرایض و یا توزیع برگه های خطی یا چاپی با امضاء و یا بدون امضاء یکسری اکاذیب را بیان نماید و یا با همان منظور اعمالی را خلاف حقیقت راسا و یا با عنوان نقل قول، تلوینا یا تصریحا به مقامات رسمی و یا شخص حقوقی یا حقیقی نسبت بدهد، چه از این طریق به نحوی ضرر معنوی و یا مادی به غیر وارد بیاید یا نه؛ به غیر از اعاده حیثیت، به حبس از 2 ماه تا 2 سال یا 74 ضربه شلاق محکوم می شود.

هر فردی به قصد متهم کردن دیگری آلات جرمی را که در اثر پیدا شدن آن باعث اتهامش شود، بدون اطلاع وی داخل محل کسب یا منزل یا جیب وی بگذارد و مخفی نماید و در اثر آن فرد مزبور مورد تعقیب قرار بگیرد، بعد از اعلام برائت قطعی، فرد مرتکب از 6 ماه تا 3 سال یا 74 ضربه ی شلاق محکوم می گردد.

هر فردی با نثر یا نظم و یا شفاهی یا کتبی شخصی را هجو نماید، به مجازات حبس از 1 ماه تا 6 ماه محکوم می گردد.

مجازات فحاشی و توهین به افراد

طبق ماده ی 608 قانون، توهین به اشخاص از قبیل فحش و استعمال کلمات رکیک، اگر موجب حد قذف نبوده باشد، به 74 ضربه ی شلاق و یا نقدا مبلغ 50 هزار ریال تا 1 میلیون ریال محکوم می شود.

همچنین اگر فرد به شخصی عنوان های زشت نسبت داده و فحاشی ناموسی نماید، مثلا بگوید: مادر بدکاره یا امثالهم، قاضی باید مشخص کند که نیت متهم از گفتن این کلمات حقیقتا نسبت زناکار دادن به مادر شاکی را داشته یا این که فقط به خود کلمه توجه داشته و نه به معنی واقعی واژه. در این مواقع طبق قانون در مورد اول فرد به 80 ضربه ی شلاق محکوم و در مورد دوم به 74 ضربه ی شلاق و یا پرداخت وجه نقد از پنجاه هزار تا 1 میلیون ریال محکوم خواهد شد.

بعضی معتقدند توهین و اهانت به افرادی که از دار دنیا رفته اند نیز مشمول این ماده می شود و بعضی نیز معتقدند که واژه ی افراد در این ماده به انسان هایی که زنده هستند اشاره دارد. بنابراین اهانت و توهین به مردگان فقط در صورتی شامل این قانون می شود که توهین به بازماندگان محسوب شود. در این حالت، طبق قانون هر کدام از بازماندگان می توانند از لحاظ حقوقی و یا جزایی اقامه ی دعوی نمایند.

تنها فحش گفتن، قذف نیست. بلکه طبق قانون، اشخاصی هم که به عنوان یک شاهد لواط یا زنا در مراجع قضایی حاضر می شوند، چنانچه شهادتشان مستند به دیدن نباشد و یا تعداد آن ها به حد نصاب برای شهادت نرسیده باشد، عملشان نیز قذف محسوب شده و مستوجب 80 ضربه ی شلاق می باشند. همچنین طبق قانون، انتشار در اینترنت و یا ارسال ایمیل نیز جرم محسوب شده و فرد مستوجب مجازات می باشد.

مجازات فحاشی پیامکی

شایدبرای شما نیز اتفاق افتاده باشد که با فردی درگیر شده باشید و بعد از مدتی کار بالا گرفته باشد و شروع به فحاشی به یکدیگر کرده باشید. امروزه به راحتی می شود از افرادی که به شکل پیامکی و یا در شبکه های اجتماعی ، فحش داده اند یا الفاظ رکیک به کار برده اند، شکایت کرد.

چنانچه این فحاشی به وسیله ی پیامک انجام شده باشد، شما می توانید به اداره ی مخابرات محلتان بروید و بعد از گرفتن پرینت پیامک های خویش به دادسرای محلتان بروید و شکایتتان را ثبت نمایید. چنانچه این مسئله برای دادگاه محرز گردد، دادگاه دارنده ی سیم کارت را به پرداخت جریمه ی نقدی یا شلاق محکوم خواهد کرد.

برای شکایت توهین چه مدارکی نیاز است؟

مدارک لازم برای شکایت توهین عبارت است از:

  • کارت ملی
  • شناسنامه

اثبات فحاشی به چه صورت است؟

چنانچه فحاشی و الفاظ رکیک در ملا عام انجام شده باشد، شما بایستی شهودی را بیاورید تا به این جرم شهادت بدهند. اما اگر این فحاشی در فضای مجازی انجام شده باشد، شما می توانید با رفتن به مخابرات، شواهدی را بدست بیاورید که ثابت کند فحاشی انجام شده است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *